ca1

W związku ze zbliżającymi się świętami zaczęłam dekorować nasze mieszkanie. Ponieważ mamy dość mało miejsca w tym roku choinka zrobiona z gałęzi wisi na ścianie. Ale ten post jest o innej choince. W Holandii praktycznie wszyscy wysyłają sobie kartki świąteczne, my również takowe wysyłamy i otrzymujemy, dlatego postanowiłam zrobić “french board” tablicę o kształcie choinki, właśnie na kartki świąteczne.

Potrzebne nam będą: kawałek drewna, płyta, deska; wkład ocieplany; kawałek tkaniny jako materiał wierzchni, wstążki lub taśmy; guziki lub koraliki. Do tego nożyczki, zszywacz tapicerski, igła, młotek.

Rysujemy kształt trójkąta o wielkości jaką chcemy, rysujemy linię według których założymy taśmy i wiercimy dziurki w miejscach przecięcia się tych linii. (Do piłowania i wiercenia zatrudniłam męża)

Nakładamy wkład ocieplany na naszą choinkę, na to tkaninę, odwracamy. Przycinamy nożyczkami zbędny materiał, ale zostawiamy na podłożenie. Naciągamy materiał na wszystkich krawędziach i przy pomocy zszywacza przytwierdzamy do płyty. Następnie bierzemy taśmę/wstążkę, którą w wyznaczonych miejscach mocujemy do płyty.

Kolejny krok – najpierw nawlekamy na wstążkę guzik, potem to wszystko na igłę i od spodu przewlekamy na przednią stronę, zakładamy na tę wstążkę guziki/koraliki (w moim przypadku dzwoneczki) i zawiązujemy kokardkę. Tę czynność powtarzamy na wszystkie dziurki. Gotowe!

Na samym końcu zakładamy kartki świąteczne.

Ja miałam w domu płytę, ale tutaj można również wykorzystać gruby karton lub kilka jego warstw. Zamiast materiału niepotrzebną koszulkę i zrobić razem z dziećmi (bez niepotrzebnych nakładów finansowych).